Buradasınız

Nasıl Başlarım?

Yönetici tarafından 11 Aralık, 2017 - 02:13 tarihinde gönderildi

Yapay zeka konularını kendi kendime öğrenebilir miyim?

Evet, yapay zeka konularını kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Detaylar için: [https://metacademy.org/roadmaps/rgrosse/learn_on_your_own]

Yapay zeka ilgimi çekiyor ama birşeyler yapmaya nasıl başlamalıyım?

Yapay zeka çok kapsamlı bir alan olduğundan en çok ilgi duyduğunuz bir alan (Örneğin: doğal dil işleme, görüntü işleme, ses tanıma, otomatik çeviri vb.) veya yöntem (Örneğin: yapay sinir ağları, derin öğrenme, genetik algoritmalar, uzman sistemler vb.) belirlemenizi tavsiye ederiz çünkü her alan ya da her yöntem ilginizi çekiyor olsa bile hepsine bir arada (beraberce) başlamanız çok zor olacaktır.

Bir alanda belirli bir ilerleme kaydettikten ve çeşitli uygulamalar geliştirdikten sonra başka alan veya yöntemler hakkında bilgi edinmek daha akıllıca olacaktır.

Bir sonraki adım ise birden çok yöntemi bir problemin daha iyi çözümü için uygun şekilde birleşirmenin yollarını aramak olabilir.

Not: Öğrendiklerinizi ve tecrübelerinizi sitemizde paylaşmanız bir zamanlar sizin yaptığınız gibi yeni başlayanlara yeni ufuklar açacak daha hızlı ilerlemelerine yardımcı olacaktır.

Başlangıç için referans olarak hangi kaynakları kullanabilirim?

Eğer veri yapıları veya algortimalar konularında eksikleriniz var ise öncelikle onları tamamlamanızı öneririz. Kaynak olarak sitemizin Ansiklopedi bölümünü ya da Kitaplar-Algoritma bağlantısındaki kitapları kullanabilirsiniz.

Yapay zeka'ya hangi programlama dili ile başlamalıym?

Yapay zeka uygulamalarının temelini kullanılan dillerden çok kullanılan algoritmalar oluşturmaktadır. Başka bir deyişle, yapay zeka teknikleri (C, C++, C#, Pascal, Java, Python vb. dahil) herhangi bir programlama dilinde gerçekleştirilebilir. Bu nedenle size "X programlama dili yapay zeka çalışmaları için uygun bir dil değildir." diyenler olursa, lütfen aldırmayın. Bununla birlikte özellikle bazı yapay zeka problem sahaları için tasarlanmış olan diller de mevcuttur. Bu dillerin kendi problem sahaları için sağladığı kolaylıklar elbetteki gözardı edilemez, fakat siz hangi dilde rahat ediyorsanız algoritmalarınızı o dilde kodlayabilirsiniz.

Eğer zaten bildiğiniz herhangi bir programalama dili yok ise Yapay Zeka ve Programlama Dilleri bağlantısından ulaşabileceğiniz dillerden veya genel maksatlı dillerden (Python, Ruby, C#, Java, C, Pascal, Basic vb.) size en sempatik geleni ile başlamanızı tavsiye ederiz.